Ezért gyújtunk gyertyát Hallottak napján

Október és november találkozása mindig egy szomorú időszak is egyben, hiszen a katolikus egyház ilyenkor tiszteleg azok előtt, akik már nem lehetnek köztünk. Minden emberben szép és egyben fájdalmas pillanatok képei szakadnak fel ilyenkor, amelyeknek a gyertyák lobogó lángjával állítanak emléket. Miért kapcsolódik össze az emlékezés a gyertyagyújtás?
Ezért gyújtunk gyertyát Hallottak napján
A Halottak napja története
A keresztény naptár szerint november 2-án van Halottak napja, ami a november 1-ei Mindenszenteket követi.
A források szerint az első Halottak napja 998-ban volt, de csak később, a 11. században vált ismertebbé és csak a 14. században vált hivatalos egyházi ünneppé.
Ezen a napon emlékezünk meg elhunyt szeretteinkről és mindazokról, akik szívünkhöz közel álltak.
A gyertyagyújtás
A hagyomány szerint a család, a rokonok, a barátok és ismerősök az elhunytak sírja előtt róják le kegyeletüket és emlékükre gyertyát, mécsest gyújtanak.
A gyertyagyújtás szokása egy angolszász népi hagyományra vezethető vissza, mely szerint a kóbor, gazdátlan lelkek a sírból kiszabadulva kísértenek és keresik helyüket az élők között. Az emberek gyertyákat gyújtottak a sírok mellett, hogy a tévelygő lelkek melegedni tudjanak a láng mellett és könnyebben visszataláljanak nyughelyükhöz.
Ezt a szokást vette át a katolikus egyház is, így lett hagyomány a november 2-ai gyertyagyújtás.

Gyertyagyújtás és hagyományok ma
Ma már kevésbé fontos a dátum, azaz, hogy november 2-án gyújtsunk gyertyát, hiszen ebben az időszakban a temetőkbe folyamatosan érkeznek a látogatók és emlékeznek meg szeretteikről.
Október végétől egészen november közepéig gyúlnak fel sorra a gyertyák és élénkülnek fel a régi szép pillanatok.
Manapság sokan otthonunkban is megemlékeznek szeretteikről egy-egy nappaliban lobogó lánggal.
Emlékezz vissza ma a szeretteidre és gyújts egy gyertyát te is, bármerre is jársz!